A rapé szertartásos használata
A „rapé” egy legális szakrális sámán gyógyszer, amelyet az Amazonas-medence gyógyítói ősidők óta használnak. Angolul „ha-peh” -nek ejtik, de a nyugatiak „rapee”, „hape”, „hapi” vagy „rapay” néven is nevezik. A rapé a porított amazóniai dohány és gyógyhatású fák, levelek, magvak hamvainak keveréke.
Eredet és történelem:
A Rapé kezdete összekapcsolódik a dohány használatának eredetével, amely feltehetően Amerikából ered.
Az első írásos dohányfüst használatot az inkák dokumentálták, akik különféle betegségek gyógyítására és a „fej megtisztítására” használták. Az inkák csak vad dohányfajtákat használtak, és keverték egyéb gyógyító növények gyökereinek örleményével.
Már 5000 évvel ezelőtt az indiánok dohányt termesztettek, és valószínűleg ők voltak az elsők, akik dohányoztak, rágtak és belélegezték a dohányt. Amerika a mai napig híres a dohánytermesztésről: 2010 -ben Brazília a világ legnagyobb dohányexportőre és a második legnagyobb dohánytermelője (FAOSTAT) lett. A brazilok Rapé használatában és gyártásában is első helyen vannak: Brazíliában az őslakosok jól ismertek az ősi Rapé keverék előállításának módszerét. Ezenkívül a brazil őslakos törzsek használták először a tubákot. A tubák 1500 -ban került Európába, a ferences szerzetes, Ramón Pané testvér által, aki 1493 -ban Kolumbusz Kristófdal utazott. Ő volt az első európai, aki megtudta, hogy az indiánok tubát használnak, és hazatérve bevezette ezt Spanyolországba. Ez volt egy hosszú dohány- és tubákterület kezdete Európában.
Gyártása:
A rapé fő alkotó eleme a dohány por, amelyet fahamuval és aromás gyógynövények hamujával kevernek. A dohányt először apró darabokra vágják, majd szárítják. Ezután a hamut és a dohányt nagy mozsárban összeverik és porrá zúzzák. Sok napos lassú és szertartásos őrlés után a őrleményt a finom szövet szitán átszitálják, és a maradványokat újra őrlik, míg végül nagyon finom port kapnak. A keveréket légmentesen zárható palackokban tárolják, hogy a rapé ne veszítsen a frissességéből.
Az általam használt rapè amazóniai törzsekből származnak. A gyógynövényeket a törzsek tagjai gyűjtöttek össze. A keverék készítője tapasztalt gyógyító, aki alaposan ismeri a dzsungel sokszínű növényvilágát. A rapéból egyszerre csak 1-2 kilogramm termelhető. Az előállítási folyamat akár hetekig is eltarthat. Általában a törzsfőnök-a Pajero-szigorú diéta alatt és transzállapotban dolgozik, amikor őrli és keveri a rapét. A korábbi időkben a „Pajero” önállóan használta fel az utolsó adagot egy szertartáson. Manapság az egész törzs részt vesz ezen a varázslatos ünnepi eseményen. Csak a közelmúlt óta a törzsek megosztják szent gyógyszereiket külföldi barátaikkal, továbbadva a tudást és az alkalmazást a következő generációk számára. Ennek ellenére sok keverékkompozíció a törzs titka marad.
Alkalmazása:
A keveréket Tepi vagy Kuripé nevű csővel magasan befújják az orrlyukakba. Az orr nyálkahártyáján keresztül másodpercek alatt felszívódik a hatóanyag. Pár másodpercig a befúvást erős, gyakran fájdalmas érzés kíséri, könnyezés, test zsibbadás, szédülés is megjelenhet. Ritkán hányingert, vagy akár hányást okoz. Ezek a test tünetek első alkalommal ijesztőek, vagy sokkolóak lehetnek, de teljesen rendben vannak – hozzá tartoznak a testi lelki tisztuláshoz és a meditatív állapot elmélyítéséhez. Az erős hatás pár percig tart, majd egy finom, belső béke és erő érzet jelenik meg.
A brazil hagyomány szerint „Kuripe” -nak hívják a „v” alakú csövet, mellyel magunknak fújjuk be és „Tepi” -nek nevezik a hosszú csövet, mellyel egymásnak fújhatjuk be a rapét.
Hagyományosan a rapét bambuszból vagy csontból készült csövön keresztül fújják be, egymás után mindkét orrlyukba. Mindig először a bal orrlyukba, ami az elmúlást jelképezi, majd a jobb orrlyukban fújják, ami az újjászületést szimbóluma.
A búvás előtt fontos, hogy megfogalmazz egy "szándékot", ami a rapé használatának a célja.
A háromféle módon szokták a rapét befújni:
• Jaguár – erős, rövid: ébredjen és jelenlét;
• Anakonda – hosszú erős: a test és a lélek megtisztításához;
• Kolibri – lágy kezdés és vége erős: meditációhoz, transzba lépéshez, ünnepi használatra.
A szándék tudatosítása után először a bal, majd a jobb orrlukba történik a befúvás, amit halk ének és csörgő, vagy sisi kísérhet - ezek segítik a folyamat elmélyülését. Közvetlenül a befúvás után lassan szájon át lélegezzünk, elernyesztve az izmainkat és megtartva a lelki nyugalmunkat. Majd ha az erős testérzetek megnyugodtak, óvatosan lélegezzen ki az orron keresztül. Ne lélegezd be a port a tüdőbe!
A befúvás után megérzés szerint tartsd az orrodban a rapét minél hosszabb ideig (10-15 percig pl.) és ez után fújd ki az orrod.
Ezt követően ajánlott körülbelül fél óráig ülve, vagy fekve meditálni. A legjobb, ha csukott szemmel ülünk, miközben lassan lélegzünk, és fenntartjuk az összpontosítást a testérzetekre, a gondolatok pedig elengedjük.
Ha sok nyál képződik az orrban és garatban, ami lefolyik a torkon, vagy meggyűlik a szájban, köpd ki egy vödörbe. Ne nyeld le, mert ezzel a távozó méreganyagok ürülnek.
Nagyobb tisztulás esetén a hányás, vagy hasmenés is előfordulhat ez azonban ritka.
A szertartás végén igyál tiszta vizet igény szerint.
A fúvási szertartásnak a lényege nem a fúvás erejétől függ, hanem attól, hogy szertartás vezető behívja a támogató energiákat és segítőket, és ezáltal megerősíti azt, akinek befújja a rapét. Ezek a „fúvási rituálék” nagy jelentőséggel bírnak a sámán hagyományban. A rapé mellett a lélegzet gyógyító energiáját használják, (más néven „Soplada”-t - ami azt jelenti, hogy gyógyító energiát fúj) – ez a gyógyítás fő eszköze.
Fontos!
Ne próbáld ki a rapét egyedül! Első pár lakalommal fordulj egy rapé szertartás vezetőhöz, aki járatos ebben. Ha a későbbiekben egyedül szeretnéd használni, kérj beavatást erre egy számodra hiteles szertartásvezetőtől.
Adagolása:
Napi kétszer ajánlott a rapével dolgozni - egyszer reggel és egyszer este. Ez azonban az egyes emberek tolerancia szintjétől, valamint személyes helyzetétől függ.
Ha különösen stresszes és beteg időszakon él, akkor dönthet úgy, hogy gyakrabban használja. Néhány ember számára a heti többszörös használat jó, vagy csak más szertartások előtt. Van akinek intenzíven kell dolgozniuk ezekkel a gyógyszerekkel, hogy nagyon mély munkát, tisztítást és intenzív gyógyulást tudjanak elérni.
Mindig hallgass belső megérzéseidre és e szerint használd ezt a gyógyszert, mert te érzed a legpontosabban, hogy mire és mennyire van szükséged.
Általában ajánlott a kezdőknek egy-egy orrlyukhoz fél borsónyi mennyiséget használni, majd az egy típusú rapé hosszantartó használata után növelni lehet az adagot.
Természetesen mindenkinek eltérő a toleranciaszintje, így egyeseknek nagyobb adagokra van szükségük, másoknak kisebb adagokra lehet szükségük. Ez alkalom függően is változhat.
Hatása:
A rapé segít enyhíteni az érzelmi, testi és lelki betegségeket, valamint enyhíti a depresszív hangulatot, a zavartságot és leállítja a túlműködő gondolkodást. Továbbá arra használják, hogy a testi és lelki energia központokat összehangolja és kitisztítsa. Ez által erősíti a kapcsolatunkat a világgal és az univerzummal.
A rapé segít a testi és lelki „mérgek”, rossz energiák felszínre hozatalában és kitisztításában. Hozzá járul a felesleges testnedvek ürítéséhez, tisztítva ezzel a testünk a méreganyagoktól és korokozóktól. Segít a megfázás elleni küzdelemben, és egyes rapé típusok még az influenza ellen is segíthetnek.
Gyógyászati értéke:
Az őslakos amerikaiak számára a dohányt orvosilag bizonyos betegségek, sebek, sebek gyógyítására, valamint a rovarok elleni védekezésre használják (Curtis 1935), valamint fájdalomcsillapító és kábítószerként is, amely enyhíti a fáradtságot, a fájdalmat, az éhséget és a szomjat (Elferink 1983 ). Rapé mélyen behatol az orrlyukakba, ezáltal megtisztítja a maradék nyálkát és erős antibakteriális hatást fejt ki (Pavia et al. 2000). Ha a szervezet túl zsúfolt a méreganyagokkal, a hányás mellékhatás lehet, amely alapos tisztításhoz vezet. Vannak még speciális dohány keverékek (Machiguenga tubák), amelyek az influenza és más betegségek ellen készülnek (Russel & Rahman 2015). Ezenkívül a legtöbb Rapé keverékben található dohány fokozhatja más növények gyógyító képességét. Két alkaloidot tartalmaz, nevezetesen a harmant és a norharmant, amelyek szoros rokonságban állnak a harminnal és a harmalinnal (Janiger et al. 1973). Ez a két béta-karbolin gátolja a monoamin-oxidázt (Herraiz et al. 2005), ami antidepresszív és stimuláló hatásokhoz vezet (Farzin 2006).
Mivel a Rapé nikotint tartalmaz, használata fokozza az agyi véráramlást, és befolyásolja számos stimuláló neurotranszmitter, például epinefrin, acetilkolin és dopamin felszabadulását (Wolk és mtsai 2005, Cryer 1976; Domino és mtsai 2000), ezáltal fokozza a fókuszáló képességet, a jelenlétet, az intuíciót, valamint a lélektudat megnyitásával segíti a magasabb szintű kommunikációt és a holisztikus gondolkodást.A rapé híres arról, hogy vízkőmentesíti a tobozmirigyet, amely részt vesz a melatonin kiválasztásában, a cirkadián időérzékelésben és az immunrendszer működésében (Skwarlo-Sonta et al. 2003). A melatonin fokozza az agy plaszticitását, kölcsönhatásba lép az immunrendszerrel, ellensúlyozza az idegrendszer oxidatív stresszét, és kulcsfontosságú hormon a cirkadián időérzékelésben és más alapvető biológiai funkciókban. Az olyan eszközök, mint a Dohány tubák vagy a Rapé, amelyek potenciálisan elősegítik a tobozmirigyek egészséges működését, ezáltal ellensúlyozzák a meszesedést és fokozzák a melatonin termelését.
FIGYELMEZTETÉS!
A rapé rendszeres használata, akárcsak a többi dohányzási forma, függőséget okozhat. Ezért érdemes időnként egy hetes szünetet tartani azoknak, akik napi szinten használják a rapét.